Фільми та Серіали | Добірка

Культові фільми: 10 стрічок, які стали легендами

ТОП культових фільмів, про які варто знати

Десять легендарних кінострічок, які вплинули на розвиток світового кінематографа, змінили правила мистецтва й зачепили серця та розум багатьох глядачів, критиків і представників кіноіндустрії. За що ми любимо ці фільми, чим вони особливі? Чому їх обов’язково варто подивитись? Відповіді знайдете в нашій добірці, яка охоплює десяток різних епох кінематографа: від 1929 до 2001 року.

«ЛЮДИНА З КІНОАПАРАТОМ» (1929) Дзиґи Вертова

lyudyna z kinoaparatom kadry z filmu krv media
Кадри з фільму «Людина з кіноапаратом»

«Людину з кіноапаратом» часто називають «найвпливовішим документальним фільмом в історії». Експериментальні знахідки Дзиґи Вертова – технічні, сюжетні, естетичні, ідейні – призвели до бурхливого розвитку й переосмислення того, чим кінематограф є і чим він може бути. Про «Людину з кіноапаратом» пишуть дисертації – ця, здавалося б, беззмістовна стрічка про динамічне і невпинне життя радянських міст (вулиць, фабрик, будинків, натовпу, хмар) відкрила нову кіномову монтажу, пластики, часу тощо. Без «Людини з кіноапаратом» ми б не мали ані MTV, ані YouTube, ані фільмів Годара та Бергмана.

«ГРОМАДЯНИН КЕЙН» (1941) Орсона Веллса

film gromadyanyn kejn krv media
Кадри з фільму «Громадянин Кейн»

«Громадянин Кейн» став, напевно, найобговорюванішим дебютом своєї епохи. 25-річний Орсон Веллс – людина-оркестр, людина-міф, титан епохи Відродження – не маючи на той час жодного кінематографічного досвіду, десятки разів переглядав вестерн «Диліжанс» Джона Форда та навчався кінорежисури очима і серцем. Результатом став абсолютно культовий фільм, золотий стандарт сходження й падіння непересічної особистості, Чарльза Фореста Кейна, у виконанні самого Веллса. Без «Громадянина Кейна» не було б ані «Авіатора» Мартіна Скорсезе, ані «Рокетмена» Декстера Флетчера.

«ПСИХО» (1960) Альфреда Гічкока

Перший американський фільм, у якому показали унітаз. Стрічка-шок. «Стрічка, яка зробила кінематограф небезпечним». Картина, яка спричинила кілька викиднів. Другий найкасовіший фільм 1960 року після «Бен-Гура». Абсолютно незалежне кіно, яке змінило світовий мейнстрим, ставши великим хітом. Фільм, який започаткував нові правила американського кінопрокату. Шедевр, у якому головну героїню вбили задовго до кінця стрічки. Все це – наріжний гічкоківський горор «Психо».

 

Після смерті режисера в 1980 році компанія Universal Pictures продовжила розвивати франшизу, випустивши сиквел, триквел і квадриквел. Згодом були створені рімейк, телевізійний спін-офф і приквел у форматі телесеріалу, події якого розгортаються у 2010-х. У 1992 році Бібліотека Конгресу визнала фільм «культурно, історично або естетично значущим» та внесла його до Національного реєстру фільмів.

film psyho gichkok krv media
Кадр з фільму «Психо»

«ЖИТИ СВОЇМ ЖИТТЯМ» (1962) Жан-Люка Годара

Один з найбільш інтелектуальних та кінематографічних фільмів XX сторіччя. Трагічна історія провінційної проститутки у виконанні Анни Каріни – це справжня кіноенциклопедія. Наче Годар самоусунувся від зйомок, надавши можливість кінематографу говорити самому за себе.

Фільм мав значний вплив на наступні покоління кінематографістів. Наприклад, його стиль і наративні техніки були використані Тарантіно, який часто згадував Годара як одного зі своїх улюблених режисерів. Тож без цього фільму ми б узагалі не знали про Квентіна Тарантіно чи Веса Андерсона.

zhyty svoyim zhyttyam 1962 zhan lyuka godara
kadry filmu zhyty svoyim zhyttyam
Кадри з фільму «Жити своїм життям»

«ХОРОШИЙ, ПОГАНИЙ, ЗЛИЙ» (1966) Серджо Леоне

«Хороший, поганий, злий» – чисте кіномистецтво. Режисура і сценарій Леоне, музика Енніо Морріконе, акторська гра Клінта Іствуда. Цей спагеті-вестерн, цю кіносагу обожнюють абсолютно всі.

Стівен Спілберг казав, що вчився знімати кіно, передивляючись шедевр Серджо Леоне. Фінал стрічки – суцільна геніальна кінематографія, яку й досі покадрово вивчають у кіношколах.

w1500 44681197
kadry filmu horoshyj poganyj zlyj
Кадри фільму «Хороший, поганий, злий»

«2001: КОСМІЧНА ОДІССЕЯ» (1967) Стенлі Кубрика

Авторитет «Космічної одіссеї» – причому не тільки у жанрі наукової фантастики – неймовірно високий. Глядачі й критики певною мірою остерігаються цього фільму – настільки він складний, багатошаровий і грандіозний. «Наукова гіпотеза» і «візуальна фантазія». «Наймодніший фільм в історії кіно». «Релігійне одкровення». «Найдорожчий у світі артхаусний блокбастер». Фільм Кубрика – це велика загадка, потойбічний моноліт, якому можна тільки підкоритись.

poster do filmu 2001 kosmichna odisseya
Основною складністю під час зйомок — відтворення невагомості. Для цього в студії побудували гігантську центрифугу діаметром понад 10 метрів, яку створила компанія Vickers Engineering Group за 6 місяців. Її вартість $750 тисяч.
ФАКТ 1
Усе обладнання та меблі всередині центрифуги закріплювалися до підлоги. Хоча центрифуга не оберталася досить швидко, щоб утримувати акторів на внутрішній поверхні, вона дозволяла створити ефект обертання космічної станції.
ФАКТ 2
Для сцен у невагомості акторів підвішували на троси, ретельно добираючи ракурси та розташування, щоб приховати їх за тілами акторів. Загалом у фільмі використали 205 спецефектів.
ФАКТ 3
Зображення на телевізійних екранах насправді знімали окремо й накладали під час монтажу. А ролі мавп виконували актори в спеціальних костюмах, які попередньо вивчали поведінку горил у зоопарках.
ФАКТ 4
2001 kosmichna odisseya 1967 vilyam silvestr bernell taker 1
Кадри фільму «2001: Космічна одіссея»

«ТАКСИСТ» (1976) Мартіна Скорсезе

«Таксист» Скорсезе став маніфестом так званого Нового Голлівуду – реінкарнованого американського кінематографа, який нарешті переміг консервативні заборони-забобони, ставши, подібно до європейського кіно 60-х, відвертим, приголомшливим і сучасним. В’єтнамський синдром, насилля, наркотики, проституція, психологічна криза, рефлексія. Сполучені Штати разом із культовим антигероєм Роберта Де Ніро чесно подивились у дзеркало й побачили своє реальне відображення.

poster filmu taksyst
kadr filmu taksyst
Кадр фільму «Таксист»
1

У 1976 році стрічка здобула головний приз Каннського кінофестивалюЗолоту пальмову гілку.

2

На Оскарі 1977 року він був відзначений у таких категоріях, як Найкращий фільм, Найкраща чоловіча роль (Роберт Де Ніро), Найкраща жіноча роль другого плану (Джоді Фостер) і Найкращий оригінальний саундтрек (Бернард Геррманн).

3

На Золотому глобусі 1977 року Роберт Де Ніро отримав нагороду за Найкращу чоловічу роль у драмі, а Пол Шредер був відзначений за Найкращий сценарій.

4

1977 року фільм отримав нагороду за Найбільш перспективний новачок від Британської кіноакадемії (BAFTA).

«ІНШОПЛАНЕТЯНИН» (1982) Стівена Спілберга

«Іншопланетянин» – разом зі «Щелепами» та «Новою надією» – став тим фільмом, який створив поняття блокбастера та докорінно змінив американську кіноіндустрію. Відтоді вона почала вкладати мільйони доларів в амбітне глядацьке кіно, переповнене спецефектами та екшном.

 

«Іншопланетянин» – це класика сімейного фільму, що декларує головні американські цінності: дружню вірність і прийняття «інакшості».

kadr z filmu inshoplanetyanyn
Кадр з фільму «Іншопланетянин»

kadry z filmu inshoplanetyanyn 1
Кадри з фільму «Іншопланетянин»

«МАТРИЦЯ» (1999) братів/сестер Вачовскі

Фільм-революція. Фільм-філософія. Ікона попкультури. Кіно, яке змінило реальність. Навряд чи за останні 30 років можна пригадати ще одну подібну фантастичну стрічку, яка б мала настільки глибокий вплив на людство. Месіанський сюжет «Матриці», духовне становлення Нео, історія його кохання з Триніті – усе це стало буквально новою формою релігії в епоху становлення інтернету.

kadr filmu matryczya 1999
kadry z filmu matryczya 1999
Кадри з фільму «Матриця», 1999

«МАЛГОЛЛАНД ДРАЙВ» (2001) Девіда Лінча

XX сторіччя завершилося стрічкою «З широко заплющеними очима» (1999) Стенлі Кубрика, а XXI розпочалось «Малголланд Драйвом» Девіда Лінча. Цей фільм – містично-сюрреалістична загадка, поетичне сновидіння, подорож до Країни Чудес і Задзеркалля. Немає нічого подібного до «Малголланд Драйв» – його часто називають «найвпливовішим фільмом нового тисячоліття». І звичайно ж, існує безліч пояснень стрічки Девіда Лінча – але сам Лінч при цьому мовчить. І правильно. Бо як пояснити словами те, що пояснити неможливо? Silentio!

kad z filmu malgolland drajv 2001 devida lincha
Кадр з фільму «МАЛГОЛЛАНД ДРАЙВ» (2001) Девіда Лінча

kadry z filmu malgolland drajv 2001 devida lincha
Кадри з фільму «МАЛГОЛЛАНД ДРАЙВ» (2001) Девіда Лінча

Теж цікаво