Новини науки | Венера

25 квітня Венера, Сатурн і Місяць утворять у небі смайлик

Як Венера, Сатурн і Місяць утворять смайлик у небі? Унікальне астрономічне явище — потрійне з’єднання — можна буде побачити вранці 25 квітня

У п’ятницю, 25 квітня, у передсвітанковому небі можна буде побачити рідкісне небесне явище — потрійне з’єднання Венери, Сатурна та молодого Місяця. Планети і серпик супутника Землі утворять фігуру, схожу на смайлик, низько над східним горизонтом приблизно о 5:30 ранку. Про це передає КРВ.медіа з посиланням на повідомлення NASA. Побачити небесну «усмішку» можна буде неозброєним оком, за умови ясної погоди, а ще краще — за допомогою телескопа або бінокля.

Що таке потрійне з’єднання

venera saturn i misyacz polozhennya 24 kvitnya 2025 roku krv.media
Венера, Сатурн і Місяць положення 24 квітня 2025 року (майже «смайлик»)

Отримуйте новини першими:
Telegram | Viber | FB 

Потрійне з’єднання — це астрономічне явище, під час якого три небесні тіла (з нашої точки спостережження) розташовуються на небі дуже близько одне до одного. Цього разу такими об’єктами стануть Венера, Сатурн і Місяць. Утворення геометричної фігури, подібної до смайлика, є рідкісним явищем, адже для цього потрібно, щоб всі три тіла опинилися у відповідній конфігурації саме в передранковий час і саме у визначеній ділянці неба.

Венера розташовуватиметься найвище над східним горизонтом, трохи нижче — Сатурн, а ще нижче й північніше — тонкий серпик Місяця. Як зазначила посол Сонячної системи NASA Бренда Калбертсон, саме форма Місяця і розташування планет можуть створити ілюзію усмішки на небі.

Бренда Г. Калбертсон

Венера розташована вище над східним горизонтом, Сатурн нижче, а тонкий серпик Місяця ще нижче і трохи північніше. Тонкий серпик Місяця матиме вигляд усмішки. Для деяких людей трикутник яскравих об’єктів може здатися як смайлик.

brenda g. kalbertson posol sonyachnoyi systemy programy nasa jpl krv.media
Бренда Г. Калбертсон
посол Сонячної системи програми NASA JPL

Як і коли спостерігати це явище?

За прогнозами NASA, найкращий час для спостереження — близько 5:30 ранку за місцевим часом, перед сходом Сонця. Весь небесний «смайлик» буде видно лише протягом короткого періоду — близько години. Найбільшу увагу варто звернути на східну частину горизонту, де саме і відбудеться поєднання трьох об’єктів.

Для спостереження не потрібне спеціального обладнання: Венера і Сатурн достатньо яскраві, аби бути видимими неозброєним оком. Однак, за допомогою телескопа чи бінокля можна краще роздивитися серпик Місяця та особливості світла від планет. У деяких регіонах, за умов відмінної видимості, може також бути видно Меркурій — він з’явиться трохи нижче цієї трійки, хоча буде помітно тьмянішим.

Це явище можна буде спостерігати майже з будь-якої точки світу, за умови ясної погоди та відкритого горизонту. Особливо вдалим буде огляд у сільській місцевості або поза межами міського освітлення, яке часто заважає бачити небесні явища. У північній півкулі умови для спостереження будуть дещо кращими, але і в південній також можливо побачити трикутне розташування планет і Місяця.

Як побачити «смайлик в небі» в Україні?

Жителям України слід орієнтуватися на східну частину неба приблизно о 5:30 ранку. Важливо пам’ятати, що цей момент є досить обмеженим у часі, тому варто підготуватися заздалегідь — обрати місце, де горизонт не закритий будівлями чи деревами, та перевірити прогноз погоди.

Новини науки | Дослідження

NASA зафіксувала зміни у кістках мишей, яких відправили у космос

Дiзнатися більше

Чи часто бувають такі потрійні з’єднання?

Хоча самі по собі з’єднання планет або планет і Місяця відбуваються доволі часто, потрійні з’єднання, які ще й формують геометричну фігуру, візуально схожу на обличчя, — явище досить рідкісне. Астрономи наголошують, що така комбінація трапляється раз на кілька років і залежить від багатьох чинників: положення планет на орбітах, нахил Земної осі, фаза Місяця та інші особливості.

Цей небесний «смайлик» є прикладом того, як наука і краса космосу можуть поєднуватись, утворюючи ефектне явище, що привертає увагу не лише астрономів, а й усіх небайдужих до нічного неба.

Раніше ми писали про «Рожевий Місяць» 2025: коли і як спостерігати

Новини науки | Космос

Астрономи виявили екзопланету, що може підтримувати життя

Дiзнатися більше

Теж цікаво