Підтримайте існування
українськомовного медіа про науку та технології КРВ.медіа
Дослідження науковців з Університету Іллінойсу в Чикаго показало, що вірус герпесу простого типу 1 (HSV-1) може проникати в мозок через носову порожнину, оминаючи природні захисні бар’єри. Це призводить до запалення, пошкодження нервових клітин та довготривалих когнітивних порушень. Вчені припускають, що цей механізм може бути й у людей.
Підтримайте існування
українськомовного медіа про науку та технології КРВ.медіа
Вірус простого герпесу 1-го типу (ВПГ-1) зазвичай асоціюється з ураженням слизових оболонок і викликає герпес на губах або геніталіях. Проте нові дані свідчать, що якщо вірус потрапляє в організм через ніс, він може напряму досягати центральної нервової системи, минаючи гематоенцефалічний бар’єр, який зазвичай захищає мозок від інфекцій.
Науковці з Університету Іллінойсу в Чикаго довели, що цей шлях зараження може спричиняти значні пошкодження нервових клітин, викликати запалення і негативно впливати на когнітивні функції.
Діпак Шукла
Внутрішньоносовий шлях зараження призводить до довготривалих наслідків для нервової системи, що є тривожним сигналом. Якщо заражена людина виділяє вірус через сльози, він може потрапити в носову порожнину, а звідти – безпосередньо в мозок. Ці результати вказують на те, що блокування HPSE може стати потенційним методом лікування для зменшення нейрозапалення і збереження когнітивних функцій.
Діпак Шуклаофтальмолог, вірусолог
Через кілька місяців після зараження у мишей спостерігали підвищену тривожність, погіршення рухових функцій і проблеми з пам’яттю. Це свідчить про те, що вплив вірусу на нервову систему може бути значно серйознішим, ніж звичайні прояви герпесу у вигляді висипань.
Люди мають кращу імунну реакцію на HSV-1, але в деяких випадках вірус все ж може проникати в мозок, спричиняючи серйозні неврологічні ускладнення.
Одним із ключових факторів ураження мозку при зараженні HSV-1 через ніс є фермент гепараназа (HPSE). Його рівень зростає у відповідь на вірус, що провокує потужне запалення.
Науковці провели експеримент: миші, у яких був видалений ген, відповідальний за вироблення HPSE, мали значно менше нейрозапалення і кращі когнітивні показники після зараження герпесом.
Натомість у мишей із природним рівнем HPSE хвороба прогресувала швидше – вони мали вищу тривожність, гіршу пам’ять і знижену координацію рухів.
Дослідження впливу герпесу на мозок тривають вже не перший рік. У 2008 році науковці виявили ДНК HSV-1 у 90% білкових бляшок, що утворюються в мозку пацієнтів із хворобою Альцгеймера.
Нові дані також свідчать про підвищений ризик деменції у людей з герпесвірусною інфекцією. Дослідження показало, що люди, які перенесли інфекцію HSV-1, мають удвічі вищий ризик розвитку нейродегенеративних захворювань.
Крім того, виявили, що фізична травма може реактивувати вірус у нервовій системі, спричиняючи запалення і формування білкових відкладень, характерних для експерименти на людських мінімозкаххвороби Альцгеймера.
Наразі герпес не має остаточного лікування – вірус залишається в організмі на все життя і може активізуватися у відповідь на стрес або ослаблений імунітет.
Проте нові результати дослідження відкривають можливість розробки методів, які допоможуть контролювати наслідки інфікування. Вчені вважають, що блокування може зменшити запалення в мозку і запобігати довготривалим ускладненням. гепаранази
Раніше ми також писали, що ДНК з волосся Бетховена розкрила факти майже через 200 років