Новини науки | Дослідження

Палеонтологи знайшли рибу віком 15 мільйонів років

Як у посушливій частині Австралії виявили чудово збережену рибу, яка розкриває таємниці доісторичної екосистеми континенту

В австралійському регіоні Центрального Плато, на території родовища McGraths Flat, вчені знайшли скам’янілість нововідкритого виду прісноводної риби, яка жила 15 мільйонів років тому. Знахідка настільки добре збереглася, що дослідники змогли визначити не лише забарвлення риби, а й вміст її шлунка.

Ferruaspis brocksi — новий вид прісноводної риби з доби міоцену

Родовище McGraths Flat — унікальне палеонтологічне місце на сході Австралії, де є чимало викопних решток. Саме тут команда на чолі з Метью МакКаррі з Австралійського музею виявила кілька зразків риби, які належать до раніше невідомого виду, названого Ferruaspis brocksi — на честь палеонтолога Йохена Брокса з Австралійського національного університету.

Цей вид належить до ряду осмероподібних (Osmeriformes) — групи прісноводних риб, до якої також входять сучасні види, такі як австралійська смельта (Retropinna semoni) та австралійський прототрокт (Prototroctes maraena). Досі скам’янілості цієї родини не знаходили на континенті, що ускладнювало вивчення їхньої еволюції та адаптації до клімату Австралії.

paleobiologiya novogo vydu osmeriformnyh ryb z avstraliyi krv.media
McCurry

Підписуйтеся на КРВ.медіа:
Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | FB | TikTok | YouTube

Унікальні умови збереження: деталі шкіри, їжі й паразитів

Скам’янілість Ferruaspis brocksi збереглася з такою точністю, що під мікроскопом вчені змогли розглянути навіть структури розміром менше клітини. У зразках зафіксовано не лише кістки та контури тіла риби, а й вміст шлунка. Як встановили дослідники, Ferruaspis brocksi харчувалась переважно безхребетними: у шлунку однієї з риб виявлено залишки крил комах, частинки молюска, а також личинки мошок — комах, що розвиваються у воді.

Окрім того, в однієї зі скам’янілих риб на хвості виявили прикріплену личинку прісноводного молюска виду глохідій. Ці паразити у реальному житті прикріплюються до тіла риби, щоби переміщуватися річками та розповсюджуватись по водоймах.

Забарвлення доісторичної риби

Відкриття для палеоестетики

За допомогою потужного мікроскопа дослідники виявили меланосоми — мікроскопічні структури, що відповідають за пігментацію шкіри. Виявилося, що риби мали темну спину та світле черевце — такий колірний патерн дозволяє маскуватися у воді, захищаючись від хижаків зверху і знизу. Крім того, вздовж тіла тягнулися дві темні смуги, розташовані близько до хребта.

Це перший випадок у палеонтології, коли на основі меланосом вдалося реконструювати забарвлення давно вимерлого виду прісноводної риби. Подібний підхід раніше застосовували лише до скам’янілостей пернатих динозаврів та доісторичних птахів.

Підтримайте існування

українськомовного медіа про науку та технології КРВ.медіа

ПІДТРИМАТИ

Ставайте частиною нашої спільноти

kaudalna oblast krv.media
zhyrovyj plavecz krv.media

McGraths Flat: скарбниця життя серед залізистого каменю

Родовище McGraths Flat сформувалося з гетиту — залізистого мінералу, який забезпечив унікальні умови для збереження органіки. Формація датована періодом від 11 до 16 мільйонів років тому. Знахідки свідчать, що колись на цьому місці був вологий, помірний тропічний ліс із розмаїттям життя: рослин, комах, птахів і тепер — риб.

Окрім Ferruaspis brocksi, у McGraths Flat вже знайдено скам’янілість гігантського павука-пастконосця та пір’їну птаха. Частина знахідок ще чекає на формальний опис, тож палеонтологи очікують на нові відкриття, що проллють світло на біорізноманіття Австралії в добу міоцену.

Раніше ми писали, що вчені знайшли в Антарктиді нового птаха, який жив у часи динозаврів

Теж цікаво