Підписуйтеся на КРВ.медіа:
Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | FB | TikTok | YouTube
У центральній Швеції дослідники Шведського університету сільськогосподарських наук спільно зі Стокгольмським університетом виявили, що залишки заспокійливого препарату клобазаму, які потрапляють у водойми з очисних споруд, змінюють поведінку молодих особин атлантичного лосося під час їхньої міграції до Балтійського моря. Це показало масштабне польове дослідження, передає КРВ.медіа з посиланням на текст дослідників. Під впливом препарату риби швидше проходили гідротехнічні споруди і частіше досягали моря.
Клобазам змінює міграцію лосося
Препарати, які люди вживають для лікування тривожних розладів, безсоння чи інших станів, не зникають після потрапляння до організму. Більшість активних речовин виводяться з сечею й потрапляють у каналізацію. Однак очисні споруди часто не здатні повністю усунути ці хімічні сполуки, і вони зберігаються у стічних водах, а згодом — у річках, озерах і навіть в антарктичних водоймах.
На сьогодні у навколишньому середовищі виявлено близько тисячі різних фармакологічно активних речовин. Особливе занепокоєння викликає той факт, що рецептори, на які діють ці препарати в організмі людини — наприклад, в мозку — також присутні у тварин. Це означає, що навіть у низьких концентраціях ліки можуть впливати на дикі організми, змінюючи їхню фізіологію, розвиток, репродуктивну здатність і поведінку. ГАМК-рецептори
За даними міжнародного дослідження 2022 року, фармацевтичне забруднення виявлено у 94% із понад 250 проаналізованих річок у всьому світі.