Новини здоров'я | Вакцина

Американські вчені створили персоналізовану вакцину проти раку нирок

Як персоналізована вакцина допомагає запобігти рецидиву раку нирки? Нове дослідження показало, що через три роки всі пацієнти залишаються без хвороби

Дослідники Інституту раку Дана-Фарбер у Бостоні розробили персоналізовану вакцину, яка допомагає запобігти рецидиву у пацієнтів із раком нирки. Після трьох років спостереження персоналізована вакцина проти рецидиву раку нирок підтвердила ефективність у всіх пацієнтів, які брали участь у дослідженні.

Вакцина створюється на основі тканини пухлини, видаленої під час операції. У цих тканинах знаходять неоантигени — мутовані білки, характерні лише для ракових клітин. За допомогою алгоритмів визначають, які з цих білків можуть викликати сильну імунну відповідь. Потім на основі обраних неоантигенів розробляють вакцину, яка стимулює імунну систему пацієнта атакувати залишкові ракові клітини.

Результати дослідження

У пілотному дослідженні взяли участь дев’ять пацієнтів з раком нирки. Після хірургічного видалення пухлини їм ввели персоналізовану вакцину; п’ятьом з них додатково призначили імунотерапевтичний препарат іпілімумаб. Через три роки спостереження всі учасники залишалися без ознак рецидиву раку.

Традиційно лікування раку нирки включає хірургічне видалення пухлини та подальшу імунотерапію. Однак навіть при такому підході близько двох третин пацієнтів стикаються з рецидивом захворювання. Новий метод вакцинації показав перспективні результати у запобіганні поверненню хвороби.

Патрік Отт

Ми побачили, що після введення вакцини організм почав активно виробляти Т-клітини, які можуть розпізнавати та атакувати ракові клітини. Це означає, що навіть для тих видів раку, які мають мало мутацій, можна створювати ефективні персоналізовані вакцини. Результати обнадійливі, але потрібні ще дослідження.

patrik ott krv.media
Патрік Отт
директор Центру вакцин проти раку в Dana-Farber

Перспективи та альтернативні дослідження

Хоча результати обнадійливі, необхідні масштабніші клінічні випробування для підтвердження ефективності та безпеки вакцини. Наразі планується міжнародне дослідження з використанням подібної вакцини в комбінації з імунотерапією пембролізумабом.

Інші розробки в галузі протиракових вакцин

Окрім цього підходу, компанія BioNTech розробляє вакцини на основі мРНК для лікування різних видів раку. Ці вакцини також спрямовані на стимуляцію імунної системи для розпізнавання та знищення ракових клітин, використовуючи генетичні характеристики конкретних пухлин.

Ми також писали, що вчені тестують назальний спрей для боротьби з раком мозку.

Теж цікаво