Вчені з Медичного коледжу Університету штату Флорида виявили новий зв’язок між шлюбом і ймовірністю розвитку деменції. У дослідженні, що охопило понад 24 тисячі осіб віком понад 70 років, з’ясувалося: люди, які ніколи не перебували у шлюбі, мали на 24% нижчий ризик розвитку деменції протягом періоду спостереження, ніж ті, хто перебував у шлюбі. Цей висновок суперечить попереднім даним, де шлюб вважався захисним чинником. Про це пише КРВ.медіа, посилаючись на дослідження, опубліковане у журналі Journal of Gerontology: Psychological Sciences.
Який зв’язок: шлюб і деменція
Протягом 18 років дослідники аналізували дані 24 107 осіб у межах масштабного довготривалого дослідження Health and Retirement Study. Учасники були розділені на чотири групи: одружені, розлучені, овдовілі та ті, хто ніколи не одружувався. Середній вік учасників становив майже 72 роки.
Початкові статистичні розрахунки — з урахуванням лише віку та статі — показали, що ризик розвитку деменції був на 40% нижчим у ніколи не одружених учасників порівняно з тими, хто був у шлюбі. У розлучених він зменшувався на 34%, а в овдовілих — на 27%.
Після корекції результатів з урахуванням інших факторів (освіта, генетична схильність, стан здоров’я, рівень фізичної активності тощо), залишалися статистично значущими лише дві групи: ті, хто ніколи не був у шлюбі (мінус 24% ризику) і розлучені (мінус 17%). У овдовілих ця залежність зникала.