Через спеціальні каталоги
Telegram позиціонує себе як безпечний месенджер із наскрізним шифруванням, однак питання конфіденційності та незалежності сервісу неодноразово ставало предметом дискусій, особливо у контексті можливих зв’язків із hосійською aедерацією.
Формально штаб-квартира Telegram розміщується у Дубаї, а сам засновник месенджера Павло Дуров неодноразово наголошував на своїй незалежності від будь-яких урядів. Telegram стверджує, що не співпрацює з державними структурами та не надає дані користувачів навіть за запитом. Проте, критики вказують, що попри блокування Telegram у рф у 2018 році, уже в 2020 році російська влада публічно оголосила про зняття обмежень, а державні структури рф почали активно використовувати платформу у своїй комунікації.
Зокрема:
-
російські державні канали, зокрема МВС, Слідчий комітет, офіційні телерадіокомпанії мають верифіковані акаунти в Telegram.
-
ФСБ росії згадується у низці розслідувань, зокрема міжнародних, як структура, що потенційно намагається впливати на цифрові платформи, включаючи месенджери.
Павло Дуров у відповідь на звинувачення у ймовірній співпраці із рф заявляв, що Telegram не передавав жодних ключів шифрування жодній спецслужбі, зокрема й ФСБ, і що технічна архітектура платформи унеможливлює централізований доступ до листування.
Що важливо знати користувачам:
-
Звичайні чати в Telegram НЕ мають наскрізного шифрування. Їх зберігають сервери Telegram, доступ до яких формально має лише сам сервіс.
-
Наскрізне шифрування реалізоване лише в «секретних чатах», які зберігаються лише на пристроях учасників і не мають резервного копіювання.
-
Telegram не є відкритим у питанні аудиту безпеки. Попри декларовану прозорість, вихідний код серверної частини лишається закритим, що не дозволяє незалежним експертам перевірити реальний стан конфіденційності.
Експерти з кібербезпеки рекомендують користуватися Telegram з розумінням обмежень платформи: уникати передавання критично важливої приватної інформації у звичайних чатах, використовувати «секретні чати» для чутливих розмов, а також періодично перевіряти, до яких чатів надано доступ стороннім ботам чи застосункам.