У Китаї медики вперше у світі пересадили людині печінку генетично модифікованої свині. У дослідженні брали участь пацієнти із діагностованою смертю головного мозку, організм яких ще підтримував базові фізіологічні функції. Про це повідомляє Nature з посиланням на дослідників Четвертого військово-медичного університету у Китаї, які провели експеримент. Це відкриває нові перспективи для пацієнтів із термінальними стадіями хвороб печінки.
Генетично модифіковані органи — альтернатива донорським
Дефіцит донорських органів залишається однією з ключових проблем у трансплантології. Щороку тисячі людей втрачають шанс на життя через відсутність потрібного органу. У цьому контексті все більше уваги приділяється ксенотрансплантації — пересадці органів від тварин людині. Ось тут ми писали більше про штучну шкіру для пересадки.
Генетично модифіковані свині стали одними з головних кандидатів для таких експериментів. Їхній організм можна адаптувати до людської імунної системи шляхом редагування генів. Раніше успішно пересаджували нирки свиней пацієнтам із підтвердженою смертю мозку, а у 2023 році вперше приєднали печінку свині до людського тіла зовні, але лише на три доби.
Однак функціонування печінки є набагато складнішим процесом, ніж у випадку з нирками, адже орган відповідає за синтез білків, обмін жирів, вуглеводів, детоксикацію та вироблення жовчі. Це ускладнює пересадку та підвищує ризик імунної відповіді.