Новини науки | Археологія

Прототаксити — велетні минулого, від яких не лишилося нащадків

Що таке прототаксити і чому вони не вписуються у сучасне дерево життя? Нове дослідження припускає, що це — вимерла форма життя без сучасних аналогів

Рештки вимерлого організму, на ім’я Prototaxites, які вчені вивчають вже понад 165 років, знову опинилися в центрі наукової дискусії. Нове дослідження, проведене в Університеті Единбурга, ставить під сумнів попередні теорії про те, що ці структури належать до грибів, рослин чи водоростей. Автори роботи, яку ще не рецензовано, припускають, що Prototaxites є представником вимерлого та невідомого типу еукаріотів — організмів, яких більше не існує, пише Nature з посиланням на препринт, опублікований у bioRxiv.

Що ми знаємо про Prototaxites

Фосилії Prototaxites вперше виявили понад півтора століття тому на узбережжі затоки Гаспе в провінції Квебек, Канада. Їхнє походження з самого початку було загадковим. У 1850-х роках геолог Джон Вільям Доусон помилково ідентифікував ці рештки як залишки гнилих дерев і дав їм назву, яка перекладається як «перші хвойні».

Втім, ці залишки не відповідали жодній з відомих груп організмів. Гігантські безгілкові «стовпи» заввишки до восьми метрів у палеонтологів викликали здивування: спочатку припускали, що це могли бути водорості, згодом — давні дерева, а на початку 2000-х — гриби.

У 2001 році палеонтолог Френсіс Г’юбер з Національного музею природознавства США висунув гіпотезу, що Prototaxites є величезним грибом. Цю ідею підтримало і дослідження 2017 року, що аналізувало зразок P. taiti — менший різновид Prototaxites. У ньому виявили структури, схожі на спороносні частини грибів типу Ascomycota.

Підписуйтеся на КРВ.медіа:
Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | FB | TikTok | YouTube

Prototaxites — не гриб?

Проте нове дослідження, проведене командою з Единбурзького університету, базується на мікроскопічному та хімічному аналізі трьох зразків P. taiti і ставить під сумнів попередні висновки. Автори стверджують, що не можуть з упевненістю віднести ці залишки до жодної з відомих груп живих організмів.

За словами вчених, структурні особливості Prototaxites — зокрема спосіб з’єднання трубчастих елементів — не характерні для грибів. Хімічний склад також виключає їхнє віднесення до водоростей, рослин чи лишайників. Гіпотеза про тваринний характер теж не підтвердилася через наявність клітинних стінок.

Таким чином, науковці дійшли висновку, що ці організми не мають аналогів серед сучасних живих істот, і, ймовірно, представляють вимерлу групу еукаріотів, що не збереглася до наших днів.

Новини науки | Вулкани

Виверження Везувію перетворило мозок жертви на скло

Дiзнатися більше

Біологічна аномалія або окрема гілка еволюції?

Автори препринта зазначають, що морфологічні та молекулярні особливості Prototaxites є унікальними навіть серед решток інших організмів, знайдених у тому ж геологічному шарі Девонського періоду. Це ще більше підкріплює припущення, що йдеться про окрему гілку життя, яка повністю вимерла.

Вчені підкреслюють: навіть якщо майбутні дослідження переглянуть класифікацію Prototaxites, сам факт наявності такого незвичного організму нагадує, що еволюція — це безперервний експеримент, наповнений невдалими варіаціями та несподіваними формами життя.

На цьому етапі ми маємо справу з однією з найбільш химерних та невивчених форм давнього життя — загадкою, яка, можливо, ніколи не буде остаточно розгадана.

Раніше ми писали про наукове відкриття: у школі було знайдено 66 слідів динозаврів

Теж цікаво