Ізраїльська компанія SpotitEarly розробила унікальний підхід до виявлення раку, поєднавши можливості штучного інтелекту (ШІ) з надзвичайними здібностями нюху собак. У рамках дослідження лабораторні ретривери — Марс, Місяць і Плутон — були навчені розпізнавати запахи, що свідчать про наявність ракових клітин у видиху пацієнтів.
Ця методика дозволяє виявляти чотири типи раку — грудний, легеневий, колоректальний та передміхурової залози — з точністю у 94%. Результати дослідження були опубліковані 15 листопада у науковому журналі Scientific Reports.
Важливість ранньої діагностики
Однією з ключових переваг цього підходу є здатність виявляти рак як на ранніх, так і на пізніх стадіях. Це критично важливо, адже раннє виявлення суттєво збільшує шанси на успішне лікування та виживання пацієнтів.
Асаф Рабіновіц
SpotitEarly планує більш масштабне клінічне випробування в Сполучених Штатах і оприлюднити перші результати у 2026 році. Зараз компанія працює з біглями для виявлення раку, частково тому, що вони менші та їх легше дресувати. Але Марс, Місяць, Плутон та інші лабрадори, які працювали в дослідженні, все ще є найкращими собаками для дослідників і продовжують робити внесок у дослідження та розробки.
Роль ШІ у вдосконаленні методики
Робота з тваринами у такій чутливій сфері потребує точного зчитування їхньої поведінки. Для цього команда SpotitEarly створила модель ШІ, яка використовує алгоритми машинного навчання та комп’ютерний зір, щоб інтерпретувати сигнали, які подають собаки.
У дослідженні взяли участь майже 1400 осіб, з яких 261 мав діагностований рак. Собаки, у поєднанні з ШІ, змогли правильно виявити 245 випадків. Показник хибнопозитивних результатів також залишився низьким — 60 із понад тисячі негативних зразків.
Додаємо візуалізацію результатів з виявлення деяких типів онкології.
Раніше ми писали про те, що Google презентувала «мислездатну» нейромережу Gemini 2.0.