У національному парку Вірунґа, що в Демократичній Республіці Конго, зафіксовано масову загибель гіпопотамів — близько 50 тварин померли внаслідок спалаху сибірки. Про це повідомив директор парку Еммануель де Мероде. Тіла тварин виявили у річці на південь від озера Едвард, що розділяє ДР Конго та Уганду. Фахівці закликають утриматися від вживання м’яса диких тварин, оскільки існує ризик передачі інфекції людині та свійським тваринам. Про це повідомляє КРВ.медіа з посиланням на першоджерело.
Спалахи сибірки в дикій природі
Сибірка, або антракс, є гострою інфекційною хворобою, що викликається бактерією Bacillus anthracis. Її спори надзвичайно стійкі й можуть зберігатися у ґрунті десятиліттями. Спалахи захворювання часто відбуваються в місцях, де колись були поховані заражені тварини або їхні рештки.
У випадку Вірунґи зараження могло статися через контакт гіпопотамів із забрудненим ґрунтом або водою. Тіла тварин виявили у річці поблизу озера Едвард, яке лежить на кордоні ДР Конго та Уганди. Це не перший випадок: у 2004 році у цьому ж парку зафіксували масштабний спалах, унаслідок якого загинуло понад 300 гіпопотамів.
Сибірка може передаватися не лише тваринам, а й людям — через шкіру, інгаляцію або травну систему. Найнебезпечнішою є інгаляційна форма, яка у більшості випадків є смертельною без своєчасного лікування. Тому важливо обмежити контакти з потенційно зараженими тілами тварин або поверхнями.
Рекомендації фахівців: обмежити контакт із дикою природою
Інститут охорони природи Конго (ICCN) у провінції Північне Ківу рекомендував населенню вжити запобіжних заходів. Серед них — уникати контакту з мертвими тваринами та не вживати м’ясо дикої фауни, зокрема гіпопотамів, які могли бути заражені.
«Хоча сибірка в основному вражає дику природу, вона становить потенційну загрозу і для людей, і для свійських тварин», — зазначили в ICCN. Особливо небезпечним є втручання у тіла померлих тварин без належних засобів індивідуального захисту, оскільки навіть незначний контакт із зараженою тканиною або рідиною може призвести до інфікування.
Також влада закликає скотарів бути уважними до стану свійських тварин та за перших симптомів хвороби звертатися до ветеринарів. Раніше в ДР Конго фіксували випадки передавання сибірки від дикої природи до домашніх тварин.
Вірунґа — унікальний нацпарк
Національний парк Вірунґа був заснований у 1925 році та вважається найстарішим природоохоронним об’єктом в Африці. Він славиться великою популяцією гірських горил, різноманітною фауною та дивовижними ландшафтами. Разом із сусідніми парками регіону Вірунґа входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Проте парк розташований у регіоні, який понад 30 років перебуває у стані збройних конфліктів. Це ускладнює моніторинг ситуації, реагування на надзвичайні події та загалом — зусилля щодо збереження дикої природи.
З огляду на обмеженість доступу та постійні ризики для працівників, спалахи хвороб у парку часто вдається виявити вже після загибелі великої кількості тварин. Це також створює потенційний ризик поширення збудників за межі охоронюваних територій, зокрема через річкові системи та пересування тварин.
Раніше ми писали, що COVID-19 може підвищувати ризик розвитку хвороби Альцгеймера