Фільми та Серіали | Персони

Сюрреалістичний світ Девіда Лінча: любов, натхнення та загадки генія

Девід Лінч перевернув уявлення про кіно, об'єднавши американську мрію та сюрреалізм у своїх роботах. Дізнайтеся про любов Девіда Лінча до мистецтва, трансцендентальної медитації, червоних кімнат і кави, які закохали у нього світ

16 січня пішов із життя культовий американський режисер Девід Лінч. Йому було 78 років, і він страждав від наслідків тривалої пристрасті до куріння. Лінч подарував світові 10 повнометражних фільмів, три сезони культового серіалу «Твін Пікс», а також безліч короткометражок, реклам і музичних кліпів. Його творчість охоплювала живопис, трансцендентальну медитацію та навіть прогнози погоди.

Через цю втрату кіномани з усього світу діляться спогадами про зустрічі з Лінчем та рефлексіями на його творчість. Кінокритикиня Єлизавета Сушко зробила огляд про пʼять (і більше) речей, які любив Девід Лінч та в які закохав глядачів.

Американський сюрреалізм у творчості Лінча

Кінематограф Лінча — це унікальне поєднання сюрреалізму та американської мрії. Його фільми, як «Малголланд Драйв» та «Синій оксамит», більш доступні для широкої аудиторії. Натомість такі роботи, як «Голова-гумка», можуть видатися складними для новачків.

У своїх рефлексіях про Лінча кінокритик The Guardian Пітер Бредшоу пише, що Лінч був одним з найкращих американських режисерів-сюрреалістів, який при цьому робив мейнстримні фільми – його полюбило багато людей з різних країн світу.

malgolland drajv 2001 krv.media
«Малголланд Драйв» (2001)

Пітер Бредшоу

Жоден режисер всіх часів не інтерпретував американську мрію з більшою невинністю, ніж Девід Лінч. Взяти до прикладу можна будь-який його фільм. Лінч бачив, що США водночас мріяли про безпеку та процвітання, про передмістя та паркан, та мріяли про протилежне: про втечу, небезпеку, пригоди, секс і смерть. Протилежності зіткнулися й відкрили прірви на втраченій дорозі до щастя.

piter bredshou kinokrytyk the guardian krv.media
Пітер Бредшоу
кінокритик The Guardian

Вплив Френсіса Бекона на роботи Лінча

«У мене немає наступників», — казав Лінч на київській зустрічі із журналістами. Про кого він згадував охоче, так це про тих, хто надихає його. Серед таких американський художник Френсіс Бекон. Його червона кімната та метаморфози тіла вилилися у серіалі «Твін Пікс». Але Бекона можна помітити в майже усіх роботах Лінча. 

vplyv frensisa bekona na roboty lincha krv.media
frensis bekon ta linch krv.media

Найяскравішим образом Бекона були роти, що кричать. Його дивні створіння перемістилися з полотна на екран у «Голову гумку», а серія картин «Кричащий папа» відобразилися у різних стрічках Лінча.

«Для Лінча спадщина Бекона — це не лише мистецька спадщина, а й постійна точка натхнення, яка підживлює його дослідження сюрреалізму та екзистенційного страху на екрані», пише видання ArtBroker. Сам Девід також малював. Його спадщина як художника – моторошна, як і його фільми та творчість натхненника. 

Медитація і потойбіччя: спосіб життя Лінча

Під час свого приїзду у Київ (2009 рік) Лінч провів зустріч в університеті Карпенко-Карого. Всі з тоді присутніх згадують, що він розповідав про своє захоплення медитаціями. Девід Лінч активно популяризував трансцендентальну медитацію через свій фонд David Lynch Foundation, заснований у 2005 році. У 2022 році фонд розпочав програму допомоги постраждалим від війни в Україні.

Потойбіччя, формат сну, рефлексії про життя та смерть, чи батьківство або стан суспільства, як і притаманно сюрреалістові, відображаються і в його фільмах. Лінч рефлексував завжди. Але його позиція ще глибша, ніж лише творчість. Бо рефлексії стали частиною його стилю життя. 

Прогноз погоди Лінча: дивний, але унікальний проєкт

У 2020 році, під час пандемії COVID-19, Лінч почав вести дивний, але дуже в його стилі, спецпроєкт – прогноз погоди. Щоденні відео стали несподіваним способом взаємодії зі світом. Щодня він розповідав про те, що бачить за вікном і бажав своїм прихильникам та прихильницям гарного дня.

 А 24 лютого 2022 року він розпочав день з шанувальниками ось так:

levid linch krv.media

Кава та вишневий пиріг: символ «Твін Пікса»

Кава та вишневий пиріг стали справжнім символом для шанувальників «Твін Пікса». Лінч любив каву, але тільки якщо вона достобіса хороша.

У серіалі «Твін Пікс» кава та вишневий пиріг отримали культовий статус завдяки герою агента Дейла Купера. Він часто згадував «чортівськи хорошу каву» (англ. damn fine coffee) і насолоджувався вишневим пирогом у місцевому кафе Double R Diner. Ці гастрономічні деталі стали не лише частиною атмосфери серіалу, але й отримали значення впізнаваних символів творчості Девіда Лінча.

Одним із ключових місць, де знімали сцени «Твін Пікса», є кафе Twede’s Cafe у місті Норт-Бенд, штат Вашингтон. Саме там можна скуштувати ту саму каву та пиріг, якими насолоджувалися герої серіалу. Власники кафе зберегли естетику закладу й навіть розширили меню, аби залучити шанувальників серіалу.

«Це не просто їжа — це частина історії культури «Твін Пікса», яка дає змогу фанатам відчути себе частиною улюбленого серіалу», – писали журналісти видання HeraldNet.

Як це вплинуло на популярність серіалу?

Кава та вишневий пиріг стали настільки популярними, що їх часто згадують у контексті «Твін Пікса», а багато кафе по всьому світу створюють подібну атмосферу, пропонуючи такі ж страви.

Раніше ми також писали про те, що в українських кінотеатрах стартує показ сатиричного трилера «Смерть путіна».

Теж цікаво