Підписуйтеся на КРВ.медіа:
Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | FB | TikTok | YouTube
Науковці з Університету штату Колорадо створили найбільшу базу даних щодо загадкового феномену — так званих «молочних морів». Це рідкісне природне явище, коли вночі великі ділянки океану світяться білим або зеленкуватим сяйвом, вражає як своєю масштабністю, так і загадковістю. Дослідники зібрали свідчення моряків за 400 років, проаналізували супутникові знімки й дані з суднових журналів, щоб з’ясувати — що саме спричиняє це явище, та чи пов’язане воно з глобальними кліматичними циклами — передає КРВ.медіа з посиланням на дослідження.
Що таке «молочні моря» і як їх фіксують
«Молочні моря» — це рідкісне біолюмінесцентне явище, коли великі площі океану вночі рівномірно світяться м’яким білим або зеленкуватим сяйвом. Це світіння настільки інтенсивне, що може освітлювати корабельну палубу і навіть фіксуватися з космосу. Найбільше зафіксоване явище сталося у 2019 році біля берегів Яви: площа сяйва сягала понад 100 000 км² і тривала щонайменше 8 діб.
Вчені проаналізували історичні свідчення з 1600-х років, дані журналів Marine Observer та сучасні зображення із супутників Suomi NPP і NOAA-20, які обладнані сенсором Day/Night Band. Завдяки цим інструментам вдалося відтворити часову й просторову мапу цього явища.
Фото: протягом століть моряки розповідали про «молочні моря» — величезні ділянки океану, що світяться вночі. На цьому хибнокольоровому супутниковому зображенні вони позначені синім кольором

Що спричиняє світіння «молочних морів»
Головна гіпотеза дослідників полягає в тому, що світіння спричиняють біолюмінесцентні бактерії Vibrio harveyi. Ці мікроорганізми можуть формувати величезні колонії, які світяться завдяки спеціальним ферментам.
Єдиний випадок, коли вдалося зібрати зразки води в активній зоні «молочного моря», стався у 1985 році — наукове судно випадково пропливло через ділянку, що світиться, в Аравійському морі. Аналіз показав, що бактерії вкривали поверхню водоростей у великому цвітінні — це могло пояснити рівномірний характер світіння.
Vibrio harveyi також відомий як потенційний патоген для риб і ракоподібних, тому виникнення «молочних морів» може сигналізувати як про біологічне розмаїття, так і про екологічні дисбаланси.
Де найчастіше трапляються «молочні моря»
Нове дослідження показало, що близько 60 % відомих випадків «молочних морів» фіксувалися в північно-західній частині Індійського океану — біля узбережжя Сомалі та острова Сокотра (Ємен). Також явище спостерігали в Південно-Східній Азії.
Поява світіння, ймовірно, пов’язана з великими кліматичними коливаннями, такими як Діполь Індійського океану та Ель-Ніньйо, а також із сезонними змінами, спричиненими індійським мусоном. Ці процеси впливають на морські течії, біологічну продуктивність і концентрацію поживних речовин — що створює сприятливі умови для розвитку бактерій.