Сервіси | Застосунок

Український застосунок EYA для дітей із порушеннями мовлення

За допомогою технології відстеження руху очей діти зможуть висловлювати думки та емоції

Розробники застосунку EYA прагнуть покращити життя дітей із порушеннями мовлення, створивши інструмент, який дасть змогу їм спілкуватися зі світом. У розмові з КРВ.медіа один із розробників — Сергій Рильський — поділився деталями проєкту, розповів про його унікальність та соціальну місію.

Сергій Рильський

Ідея створення EYA виникла через особистий досвід. Моя п’ятирічна донька Ярина має церебральний параліч. Вона не може говорити чи контролювати рухи свого тіла, але її інтелект залишається на високому рівні. Вона хоче спілкуватися, бути частиною життя однолітків, але повною мірою реалізувати це надзвичайно складно. Як батьки, ми не раз відчували безпорадність, коли не могли зрозуміти її потреби.

 

Ми зосередили всі зусилля на розвитку її мовлення. Це здавалося природним — усі батьки хочуть почути слово «мама», дізнатися про переживання своєї дитини. Ми відвідували логопедів, психологів, працювали з лікарями, проходили різноманітні терапії, але попри це, результатів майже не було.

 

Водночас ми з осторогою сприймали ідею допоміжних засобів комунікації, боячись, що вони можуть відбити бажання спілкуватися самостійно. Проте переломний момент настав після спілкування з лікарями-неврологами і спеціалістами з мовлення. Вони пояснили, що це мотивує дитину говорити, адже легше сказати щось самостійно, аніж, скажімо, знайти якусь картку.

 

Це й стало поштовхом для створення доступної технології, яка допоможе дітям з аналогічним запитом.

rozrobnyk zastosunku eya sergij rylskyj krv.media
Сергій Рильський
розробник застосунку EYA

Проблема доступності технологій в Україні

За словами розробника, сьогодні діти з інвалідністю рідко можуть відвідувати школи, дитячі садки чи громадські місця. Основною перешкодою є недоступність спеціальних пристроїв, які допомагають їм комунікувати.

Згідно з даними Міністерства освіти і науки України, у 2024 році 60 017 дітей з особливими освітніми потребами відвідували дитячі садки, школи та профтехнічні заклади.

Попри позитивну динаміку, значна частина дітей з інвалідністю все ще не має доступу до інклюзивної освіти. Моніторингова комісія фіксує, що лише 15% таких дітей мають доступ до інклюзивної освіти, тоді як решта або відвідують спеціалізовані школи, або навчаються вдома, або взагалі не здобувають освіти.

«Уявіть, що ви в бібліотеці, але всі книги — мовою Брайля, а бібліотекар говорить жестами. Ви розгублені, ізольовані, не можете пояснити свої потреби. Саме такі відчуття щодня переживають діти, які не можуть говорити через фізичні обмеження», — пояснює Сергій Рильський.

ukrayinskyj zastosunok eya krv.media

Принцип роботи застосунку

Розробники EYA враховують сучасні технологічні тенденції, зокрема функції, що доступні на пристроях, таких як iPhone та iPad. Відстеження руху очей, яке стало частиною екосистеми Apple, може бути використане для покращення функціональності застосунку. Це дозволить програмі працювати на популярних пристроях, забезпечуючи доступність для ширшої аудиторії.

Адаптація застосунку до комфортного життя дитини

EYA — це не просто набір карток чи слів. Це розумна система, яка автоматично адаптується до контексту, у якому перебуває дитина. Програма враховує ряд чинників.

– Місце перебування. Наприклад, у школі набір фраз і слів адаптується до навчального процесу: терміни уроків, відповіді на запитання вчителя.

– Час доби. Увечері програма пропонує фрази на кшталт «Добраніч» чи «Що на вечерю?».

  • Контекст. Застосунок аналізує попередні розмови, історію взаємодій і актуальні потреби дитини.

Наповнення застосунку EYA

Застосунок легко адаптується до унікальних потреб кожної дитини:

zastosunok eya krv.media
1

Персоналізація контенту. Батьки або вчителі можуть завантажувати власні зображення, теми чи слова для створення спеціалізованих наборів для спілкування.

2

Інтелектуальний алгоритм. Штучний інтелект навчається на основі вибору дитини, вдосконалюючи рекомендації.

3

Освітні матеріали. Програма дозволяє сканувати підручники чи навчальні матеріали та автоматично створювати нові слова й теми.

Виклики та рішення

На шляху до створення EYA команда зіткнулася з такими викликами:

  • Складність комунікації. Закордонні пристрої часто потребують тривалого навчання.
  • Висока ціна. Наприклад, вартість пристрою, який родина Сергія отримала від Центру «Джерело» та організації UNICEF, коштує близько 15 000 доларів.
  • Мовна адаптація. Українська мова часто не підтримується іноземними розробками або звучить неприродно.
  • Великі габарити пристроїв на ринку. Взяти класичний пристрій з собою у дорогу важко, тому розробники сфокусувалися на застосунку для планшетів та смартфонів, щоб діти мали змогу користуватися застосунком будь-де.

Розробники інтегрують штучний інтелект, щоб спростити процес комунікації та адаптувати продукт до українського ринку.

Етап розробки застосунку

На цей момент команда вже створила прототип застосунку, який надалі вдосконалюватимуть:

  • додадуть навчальні модулі для батьків і вчителів;
  • розширять базу фраз, слів та ілюстрацій;
  • оптимізують швидкість роботи застосунку.

Також команда працює над інтеграцією з іншими пристроями, щоб зробити EYA універсальним інструментом для дітей із різними діагнозами.

Нагадаємо, ми раніше писали про нові дослідження вчених у виявленні онкології на ранніх стадіях, завдяки залученню собак та ШІ.

Теж цікаво