У січні 2025 року від льодовика Джорджа VI в Антарктиді відколовся гігантський айсберг, розміром як ¾ Києва. Після цього науковці дослідницького судна негайно вирушили до нововідкритої ділянки морського дна у морі Беллінсгаузена. На глибині понад 200 метрів вони виявили раніше невідому екосистему з губок, анемон, гідроїдів та коралів. КРВ.медіа повідомляє про це з посиланням на офіційний пресреліз від Schmidt Ocean Institute.
Як айсберг відкрив доступ до незвіданого дна
У січні 2025 року супутникові знімки зафіксували відкол айсберга від льодовика Джорджа VI, що плаває в морі Беллінсгаузена біля західного узбережжя Антарктичного півострова. Цей природний процес створив унікальне вікно для науки: відкрився доступ до морського дна, яке до цього було повністю закрите товщею льоду.
Міжнародна команда дослідників із кількох наукових установ скоригувала маршрут своєї експедиції, щоби оперативно дослідити цю рідкісну ділянку. За словами Патрісії Ескете з Центру морських і екологічних досліджень при Університеті Авейру (Португалія), рішення було прийнято швидко: «Ми скористались моментом, змінили план експедиції і занурили апарат SuBastian, щоби побачити, що відбувається внизу».
ФОТО: Супутникове зображення айсберга, що відколовся від шельфового льодовика Джорджа VI в морі Беллінсгаузена 19 січня 2025 року

Що знайшли дослідники під кригою
На глибині близько 230 метрів під льодом команда виявила насичене морське життя — групи губок, анемон, гідроїдів, коралів та інших організмів. Це середовище не бачило світла, можливо, століттями. Проте попри відсутність сонця й поживних речовин з поверхні, екосистема функціонувала, ймовірно, завдяки океанічним течіям, які приносять органіку навіть у найтемніші зони.
Важливим є і відкриття гігантських губок, що можуть бути віком у кілька сотень років, враховуючи повільні темпи їх росту — лише кілька сантиметрів на рік. Крім того, вчені зафіксували гідроїдів на глибинах понад 360 метрів і корали, що ростуть навіть на 1 200 метрах.