У дослідженні за участі понад 9 тисяч дітей віком 9–10 років науковці з Нідерландів, Німеччини та Швеції виявили: ті, хто грав у відеоігри більше за інших, за два роки демонстрували приріст інтелекту на 2,5 бали IQ понад середній рівень. Водночас перегляд телебачення або користування соцмережами не впливали на інтелектуальний розвиток.
Як проводили дослідження впливу екранного часу на дітей
У масштабному дослідженні, що є частиною Американського проєкту ABCD (Adolescent Brain Cognitive Development), проаналізовано дані понад 9 800 дітей віком 9–10 років. Вчені фокусувалися на трьох основних видах активностей, пов’язаних з екраном: перегляд телевізора чи відео, гра у відеоігри, спілкування в інтернеті.
Загалом діти повідомляли про середні показники екранного часу: 2,5 години на день на перегляд відео, 1 година на відеоігри та 30 хвилин на онлайн-спілкування. Через два роки понад 5 000 учасників повторно пройшли когнітивні тести. Результати показали, що ті, хто грав у відеоігри більше за інших, продемонстрували вищий приріст інтелекту — на 2,5 бала IQ понад середній приріст.
У чому саме проявлявся приріст інтелекту
Підвищення IQ у гравців стосувалося результатів у таких сферах, як розуміння прочитаного, візуально-просторова обробка інформації, гнучке мислення, контроль уваги та пам’ять. Саме ці завдання використовувалися для оцінки інтелектуальних змін у дітей.
Хоча різниця була незначною й не дає підстав говорити про чіткий причинно-наслідковий зв’язок, вона все ж є статистично значущою. Це дозволяє дослідникам припустити, що відеоігри можуть сприяти розвитку окремих когнітивних функцій.