Підписуйтеся на КРВ.медіа:
Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | FB | TikTok | YouTube
Астрономи зафіксували унікальне космічне явище: зірка ZTF SLRN-2020, розташована приблизно за 12 тисяч світлових років від Землі, поглинула одну зі своїх планет. Це стало першим прямим спостереженням моменту поглинання планети зіркою. Подію вдалося зафіксувати завдяки спостереженням телескопів Zwicky Transient Facility (ZTF), NEOWISE та Джеймса Вебба. Про це передає КРВ.медіа з посиланням на публікацію науковців.
Спалах, який побачили з Землі
Явище, назване ZTF SLRN-2020, було виявлено завдяки роботі Zwicky Transient Facility — обсерваторії, що спеціалізується на спостереженнях за короткотривалими явищами у космосі. У 2020 році астрономи помітили, що одна зі зірок у нашій галактиці несподівано стала яскравішою у 100 разів. Це стало першим сигналом про надзвичайну подію.
Зафіксований спалах не був типовим для наднової — він мав слабшу яскравість, хоча і був потужним. Такий тип події отримав назву «a luminous red nova–like transient»
(тобто «спалах, схожий на яскраву червону нову») — це явище, коли зоря вивільняє енергію внаслідок поглинання масивного об’єкта, наприклад, планети або іншої зорі. Під час таких подій утворюється велика кількість пилу та тепла.
Важливим було й те, що інфрачервоний телескоп NEOWISE помітив нагрівання зорі ще за 9 місяців до оптичного спалаху. Це свідчило про утворення пилової хмари навколо неї задовго до спалаху, а отже — про поступовий характер взаємодії з поглинутою планетою.